Automatický nebo quartzový strojek – který si vybrat?

Adidas

Automatický nebo quartzový strojek – který si vybrat?

Elena Hospudka

Elena je úspěšná žena, která provozuje vlastní společnost. Sebevědomá postava jí umožňuje sledovat cíle, které si stanoví v profesionální i soukromé oblasti. Její druhou vášní je psaní, zejména o elegantních hodinkách, které vyhovují business dress code.

09 listopadu 2021

Při rozhodování o koupi hodinek stojíme před volbou nejen jejich designu ale i typu strojku, který je odpovědný za práci hodinek. Druhý bod je závažnější,protože každá z možností má své klady i zápory. Na výběr máme automatický strojek, quartzový, mechanický s ručním nátahem, a také kinetický a solární. Tentokrát jsme zaměřili svou pozornost na první dva mechanismy.

 

Jaké jsou rozdíly mezi strojky?

Automatické hodinky jsou poháněny každým pohybem majitelova zápěstí napínáním hnací pružiny, která uvádí ručičky do pohybu. Quartzový strojek zase pohání baterie, kterou je potřeba čas od času vyměnit. Oba strojky odlišují hodinky z hlediska jejich ceny. Quartzové hodinky jsou rozhodně levnější oproti automatickým, které stojí i desítky tisíc. Tyto rozdíly s sebou přinášejí hodinkám kladné i záporné vlastnosti.

 

Výhody a nevýhody automatického strojku

Mnoho lidí se domnívá, že výběr automatických hodinek je projevem snobismu těch, kteří si tyto hodinky kupují. Automatické hodinky spěchají nebo se zpožďují. Ani ty podepsané prestižním institutem COSC nemusí být tak přesné, jak dnešní doba vyžaduje. Automatický strojek totiž vyžaduje interakci ze strany uživatele. Natahují se pohybem zápěstí, takže pokud je odložíte na delší dobu na poličku, strojek v určité chvíli přestane fungovat. Nicméně tento problém má několik řešení. Automatické hodinky lze natahovat ručně pomocí korunky nebo rotoru. Užitečný je i rotátor, tedy zařízení, které napodobuje pohyb ruky prováděním cyklických rotací kolem osy. Ale o takové hodinky je potřeba se občas postarat, zkontrolovat je a vyměnit mazivo. A časem se z hodinek stává člen rodiny.

 

Proč si tedy pořizovat hodinky s automatickým strojkem? Jde především o prestiž. Každý, kdo takové hodinky nosí na zápěstí, se může cítit výjimečně. S každým pohybem ruky se uvede do pohybu setrvačník a následně cítíme, jak celé hodinky fungují. Typickým znakem „automatů“ je specifický pohyb sekundové ručičky. Na rozdíl od krokového režimu provozu u quartzových hodinek, u automatických hodinek se vteřinová ručička pohybuje po číselníku plynule. Přes zadní prosklené dýnko můžeme navíc obdivovat strojek pro měření času

 

MeisterSinger mechanizm automatyczny 

 

Výhody a nevýhody quartzového strojku

Za prvé, quartzové hodinky jsou přesnější. Abyste je udrželi v chodu, nemusíte je každý den natahovat nebo nosit. Vrcholem technologie jsou Casio z Waveceptor, které měří čas s přesností atomových hodin. Bohužel každá baterie, která napájí quartzový strojek, má svou životnost a je potřeba ji čas od času vyměnit. S tímto problémem si poradil Citizen se systémem Eco-Drive, díky kterému se hodinky nabíjejí baterii slunečním zářením. Je však něco, co quartzové hodinky, byť ty nejhezčí, nikdy mít nebudou, tak zvanou duši hodinek. Quartzový strojek vám totiž nedovolí nahlédnout dovnitř strojku a sledovat jeho chod, jako v případě toho automatického.

 

Cluse mechanizm kwarcowy 

 

Quartzový nebo automatický strojek – toť otázka

Quartzové hodinky budou fungovat každý den, budou přesnější a spolehlivější. Určitě osloví zaneprázdněné lidi, pro které je každá vteřina drahá. Naopak příznivci tradičních hodinek, pro které je jejich natahování podstatou jejich používání, zaměří svou pozornost na přístroje s automatickým mechanismem.


Elena Hospudka

Elena je úspěšná žena, která provozuje vlastní společnost. Sebevědomá postava jí umožňuje sledovat cíle, které si stanoví v profesionální i soukromé oblasti. Její druhou vášní je psaní, zejména o elegantních hodinkách, které vyhovují business dress code.